+ پاسخ به موضوع
نمایش نتایج 1 تا 1 از 1 مجموع

موضوع: برگردان فارسی فرهنگ ریشه شناسی انگلیسی

 1. #1
  مدیر کل آواتار A.m.ir
  تاریخ عضویت
  Jun 2008
  موقعیت
  تهران
  ارسالها
  990

  پیشفرض برگردان فارسی فرهنگ ریشه شناسی انگلیسی
  برگردان فارسی «فرهنگ ریشه‌شناسی انگلیسی» اثر جان آیتو فرهنگ نویس نامی، با ترجمه حمید كاشانیان از سوی دو انتشاراتی فرهنگ نشر نو و انتشارات معین به بازار كتاب عرضه شده است.

  دراین فرهنگ 1400 صفحه‌ای جان آیتو، مولف كتاب، كوشیده است اقسام ارتباط تاریخی میان لغات انگلیسی را مشخص و تعیین كند.

  فرهنگ به ترتیب حروف الفبایی انگلیسی تنظیم شده،‌ چنانكه هر مدخل در وهله نخست منشاء و تحول لغتی خاص را مورد بحث قرار می‌دهد، اما در جای مقتضی ارتباط لغت مزبور با سایر لغات انگلیسی شرح داده شده است و برای آنكه این مرجع سهل‌الوصول باشد، فهرستی از لغات كه به لحاظ ریشه شناختی باهمان مدخل مرتبطند نیز به دست داده شده است.

  در كتاب یاد شده تقریبا برای 8000 لغت سرگذشتی خاص ذكر شده است. در این لغات هسته مركزی واژگان انگلیسی، و همچنین مجموعه مفصلی از لغات را می‌توان یافت كه یا بدان علت است كه ریشه شناسی آنها فی‌نفسه جالب توجه است، و یا بدان دلیل است كه بخشی از یك خانواده لغات گسترده‌تر را تشكیل می‌دهند.

  فرهنگ ریشه‌شناسی انگلیسی نخستین بار در سال 1990 منتشر شد و ویرایش دوم آن با افزوده‌های فراوان در سال 2005 عرضه شد كه ترجمه حاضر هم بر اساس ویرایش دوم تدوین و برگردان فارسی شده است.

  نویسنده البته تمامی لغات انگلیسی را ریشه‌شناسی نكرده است اما سعی كرده لغات مهم و اساسی انگلیسی را ذكر ، و اعضای هم خانواده و خویشاوند آنها را نشان دهد كه در مجموع بیش از 40 هزار لغت را شامل شده است.

  خواننده در هر مدخل منشا‌ء اولیه لغات را در می‌یابد، ارتباط لغت با زبان‌های گوناگون خانواده هند و اروپایی را می‌فهمد، با چگونگی ابداع لغات آشنا می‌شود، تحول املایی لغات طی دوران‌های مختلف را درك می‌كند، تحول معنایی لغات را پی می‌گیرد، تاریخ ورود لغات به زبان انگلیسی را دی می‌یابد و در نهایت با بكارگیری لغات در متون مختلف ادبی ، دینی و غیره آشنا می‌شود.

  در این كتاب مولف ریشه شناسی برخی كلمات را تا 23 زبان هم ادامه داده است و در كتاب خواننده با 23 زبان مختلف كه به تناوب برای برخی لغت یك و برای برخی چند زبان و كلمه و واژه ریشه شناسی شده‌اند، بهره برده است.

  مقدمه مترجم بر كتاب هم خواندنی و از اعتبار و دانش وی خبر می‌دهد و اشاره اش به نامه‌نگاری با مولف اصلی و پرس و جو از برخی ابهامات و حتی نقدی بر كتاب از این آگاهی‌ها خبر می‌دهد.

  كتاب بسیار حرفه‌ای تجلید و صفحه آرایی شده است و همانند دیگر كتاب‌های انتشارات فرهنگ نشر نو از بافتاری حرفه‌ای برخوردار است.

  فرهنگ ریشه‌شناسی انگلیسی/مولف:جان آیتو/مترجم:حمید كاشانیان/ناشر: انتشارات فرهنگ نشر نو و انتشارات معین/ قطع:وزیری ، جلد گالینگور با روكش/ قیمت: 17 هزار تومان، 1330 + 40 صفحه.

  منبع: همشهری آنلاین
  گر خسته ای بمان و اگر خواستی بدان: ما را تمام لذت هستی به جستجوست ...
  اگر مطالب این سایت برایتان مفید بود، لطفا با مشارکت و به اشتراک گذاشتن تجربیات ارزشمند خود، آن را برای خود و دیگران پربارتر کنید!


  Webitsa.com
  Linkedin Profile

 2. تشکر برای این ارسال مفید


+ پاسخ به موضوع

موضوعات مشابه

 1. کاردانی به کارشناسی ادبیات انگلیسی
  By bluebird in forum آزمونها و مدارک
  پاسخها: 1
  آخرین نوشته: 12-03-2014, 02:34 AM
 2. پاسخها: 2
  آخرین نوشته: 07-08-2013, 07:22 AM
 3. پاسخها: 2
  آخرین نوشته: 08-15-2012, 11:33 PM
 4. دیکشنری انگلیسی-فارسی
  By seyed mahdi in forum مسائل عمومی
  پاسخها: 2
  آخرین نوشته: 07-08-2012, 09:36 PM
 5. فرهنگ فارسی به انگلیسی کیمیا
  By A.m.ir in forum کتابها و مجلات
  پاسخها: 1
  آخرین نوشته: 05-31-2009, 11:24 AM

کلیدواژه های این مبحث

قوانین ارسال

 • نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
 • نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • نمی توانید نوشته خود را ویرایش کنید